Umím se učit
Umím se učit?
- Přestože se mi to moc nelíbilo, přijal/a jsem za své, že domácí příprava je naprosto nezbytná. Obvykle se neučím déle než 2-3 hodiny denně.
- Čím pozornější jsem při výuce ve škole, o to snazší, rychlejší a efektivnější je potom příprava doma. Proto dávám ve škole pozor a dělám si logicky rozčleněné poznámky, ve kterých se pak doma vyznám.
- Nejúčinnější je, když se doma danou látku učím ještě ten den, kdy byla probrána ve škole. Mám ji totiž čerstvě v hlavě, rozumím jí, dovedu si pod napsanými poznámkami představit, co bylo konkrétně řečeno, předvedeno apod. Ušetřím tak spoustu času a zapamatování je nejefektivnější.
- Své dny si plánuji. Stanovuji si pro každý den v týdnu přesný čas, kdy se začnu věnovat práci do školy. Tak nejlépe přemůžu lenost a slabou vůli.
- Při tvorbě domácího rozvrhu myslím na to, že jeden den v týdnu bych měl/a odpočívat a neučit se vůbec (nejlépe v sobotu nebo v neděli). Když potom začnu druhý den hned ráno, mám sám/sama ze sebe dobrý pocit, jak mi jde práce od ruky.
- Začínám předmětem, který mne baví nebo mi jde nejsnáze. Tak totiž docílím pocitu, že z té haldy práce něco ubylo a úspěch mne motivuje pro další učení. Je dobré, když druh učení střídám - teorii, kterou si prostě musím zapamatovat a učivo, nad kterým musím přemýšlet, uvažovat, vyvozovat.
- Vím, že nejlépe si pamatuji začátek a konec studijního materiálu, proto myslím na to, že střední část musím opakovat vícekrát.
- Učím se v soukromí a v klidu. Zapnutá televize, rádio apod. mne zbytečně unavují a odvádějí mou pozornost.
- Mám vyzkoušeno, co mi vyhovuje a vede k většímu efektu… když se učím nahlas, když si text barevně rozlišuji, když si ho přepisuji, překresluji do schémat …
- Osvojená látka znamená, že ji umím svými slovy jasně a uceleně vysvětlit. Zkouším si to, vysvětluji ji buď někomu druhému nebo alespoň sám/sama sobě. Nechci být totiž druhý den nemile překvapen/a, že v duchu to „umím“, ale nahlas to „za nic nestojí “.